Nowa forma leczenia uzależnień

jak wyjść z nałoguNałóg jest wyborem to publikacja, którą przygotował Jeffrey Schaler i w której stara się on prezentować swoje poglądy na to jak powinno się leczyć problem uzależnienia i jak go postrzegać. Stara się on zwracać uwagę na to, że obecnie patrzy się na uzależnienie w taki sposób, że osoba nie może sobie całkowicie z nim poradzić. Przyjmuje się, że uzależnienie nigdy nie gaśnie nawet mimo tego, że udało się w pełni przejść proces leczenia uzależnienia. Taką formę przyjmują między innymi grupy wsparcia dla alkoholików, narkomanów czy hazardzistów. Schaler stara się pokazać, że takie spojrzenie jest błędne. Nie można budować u nałogowcy takiej postawy, że on sam nie może się wyleczyć i poradzić sobie z uzależnieniem.

Chodzi o powstające przeświadczenie, że osoba zawsze będzie narażona na powrót uzależnienia. Ona zaś proponuje skorzystać z zupełnie innej formy traktowania uzależnienia i modelu, który będzie się opierał tylko i wyłącznie na wolnym wyborze osoby, która ma problem z nałogiem. Wydaje się, że sposobem na walkę z takim uzależnieniem będzie przede wszystkim przygotowanie u nałogowca silnej woli, na podstawie której będą się odbywać wszystkie jego działania i walka z popędami, które ograniczają możliwości rozwoju jego życia. W ten sposób będzie unikać się uciekania w uzależniające substancje. Według tej teorii nie ma znaczenia od czego uzależniona jest taka osoba. Najważniejsze jest bowiem środowisko osoby uzależnionej i to ono sprawia, że ktoś popada w nałóg.

leczenie uzależnień według SchaleraŹle układające się życie, problemy finansowe czy trudność z znalezieniem swojej drogi to czynniki rozwijające uzależnienie. Schaler zakłada, że jeśli ludzie będą wierzyć w swoje możliwości i umiejętnie będą siebie kontrolować rzeczywiście będą w stanie poradzić sobie z uzależnieniem w sposób naprawdę skuteczny. Najważniejsza wydaje się być decyzja, którą musi podjąć taka osoba. To nałogowiec musi sam powiedzieć, że chce walczyć swoją wolą z tym problemem. W takim przypadku sukces zawsze przypisywany jest osobie, która miała problem, gdyż to wszystko uzależnione jest tylko i wyłącznie od jej silnej woli i chęci zmiany.

Skutki uboczne dopalaczy

Jeszcze nie tak dawno mieliśmy dostępne na rynku tak zwane dopalacze, które...

Skąd w Polsce dopalacze?

Na początku XXI wieku w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze mieszanki ziół i...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl