Wstrząsające zjawisko nadużywania opiatów przez lekarzy

Czy lekarze w USA rzeczywiście przepisują zbyt wiele opiatów? To pytanie przykuwa coraz większą uwagę, ponieważ uwaga poświęcona uzależnieniu od opiatów nie skupia się już na ulicznej heroinie. Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do tego, że opiaty wydawane na receptę zajmują więcej miejsca w apteczkach w USA i stanowią znaczną część nielegalnego rynku narkotyków. Niemożliwe stało się zignorowanie faktu, że agresywne taktyki sprzedaży stosowane przez przedstawicieli firm farmaceutycznych w znacznym stopniu przyczyniły się do tego rosnącego problemu.

Dla firm farmaceutycznych opiaty to łatwa sprzedaż

Kilka badań związanych z epidemią opioidów wskazuje na to, że marketing leków zaostrzył problem uzależnień w Stanach Zjednoczonych. Niepotrzebne nadużywanie op iatów jest napędzane w dużej mierze przez marketing i reklamę skierowaną do lekarzy. Reklamy leków w czasopismach medycznych, które mogą uzyskać wszystkie swoje fundusze z reklam, często zawierają rekomendacje dla konkretnych leków, podczas gdy czasopisma, które utrzymują się na rynku dzięki opłatom abonamentowym, mają tendencję do posiadania artykułów, które zalecają przeciw tym samym pigułkom.1

Marketing leków często koncentruje się na lekach przynoszących najmniejsze korzyści pacjentom - a największe zyski

Leki, na których firmy farmaceutyczne skupiają swój bezpośredni marketing skierowany do lekarzy, zwykle przynoszą pacjentom więcej szkody niż pożytku.2 Naukowcy odkryli również, że najlepiej sprzedająca się klasa leków znanych jako atypowe leki przeciwpsychotyczne ma niewiele dowodów na to, że większość pacjentów odnosi jakiekolwiek korzyści z ich przyjmowania.3 Przy tak dobrze finansowanych, nachalnych i często zwodniczych technikach marketingowych nic dziwnego, że tak wielu lekarzy przepisuje dziś zbyt wiele opiatów.

Inne kluczowe czynniki przyczyniają się do wzrostu liczby przepisywanych opiatów

W latach 1991-2011 liczba recept na opiatowe środki przeciwbólowe stale rosła każdego roku. Nadużywania Narkotyków (National Institute on Drug Abuse) uznał, że wzrost liczby recept w znacznym stopniu przyczynił się do rosnącego trendu uzależnień i nadużyć. Stwierdzono, że rosnąca akceptacja społeczna dla zażywania leków na receptę jest kolejnym ważnym czynnikiem w tendencji do przepisywania opiatów przez lekarzy.4

Działanie dopalaczy

To jak działają dopalacze jest tak naprawdę trudne do określenia. Różne...

Kto bierze dopalacze?

Problem dopalaczy u młodych jest coraz częściej słyszany. Możemy się...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl