Sterydy anaboliczne: Śmiertelne uzależnienie

Myślenie o sterydach anabolicznych wyczarowuje obraz profesjonalnych sportowców męskich i kulturystów. Sterydy są również wykorzystywane przez mężczyzn i kobiety poszukujących bardziej muskularne ciała lub poprawy wydajności w sporcie i aktywności fizycznej. Nadużywanie sterydów anabolicznych został powiązany nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale problemy prawne, jak to jest nielegalne, aby korzystać z sterydów bez recepty od lekarza. Rosnący problem nadużywania sterydów anabolicznych może być zmniejszona, jeśli steryd uzależnionych uczestniczyć w programie odwykowym narkotyków.

Szał o 'Roids

Sterydy anaboliczno-androgenne (AAS) są związkami syntetycznymi, które mają efekty budowania mięśni i maskulinizacji. Drug Enforcement Administration (DEA) kategoryzuje AAS jako substancje kontrolowane według harmonogramu III, ponieważ mają one akceptowane zastosowanie medyczne, ale mogą powodować niskie do umiarkowanego uzależnienia fizycznego, jak również wysokie uzależnienie psychiczne.

AAS mogą być wstrzykiwane lub przyjmowane doustnie. Wspólny wzór stosowania sterydów jest nazywany "cycling". Podczas cyklu, użytkownik sterydów bierze wiele dawek sterydów w okresie czasu, zatrzymuje się całkowicie na okres, a następnie zaczyna ponownie. Inną metodą stosowania sterydów jest "układanie", łącząc kilka różnych rodzajów doustnych lub wstrzykiwanych sterydów. Użytkownicy uważają, że mieszanie różnych rodzajów sterydów sprawi, że ich mięśnie będą jeszcze większe i silniejsze.

Chociaż istnieją uzasadnione medyczne zastosowania sterydów, wiele osób nadużywa leków, aby zwiększyć wydajność sportową lub uzyskać bardziej muskularną sylwetkę. Czasami, jeśli dana osoba doznała traumy, takiej jak przemoc fizyczna, gwałt lub zastraszanie, zaczyna nadużywać sterydów. Wynika to z przekonania, że stając się większym i silniejszym, będą bardziej zastraszeni lub nieatrakcyjni i zniechęcą ludzi do popełniania kolejnych aktów przemocy wobec nich.

Zbudowany do zniszczenia

Stosowanie sterydów anabolicznych może powodować różne negatywne skutki w zależności od płci osoby uzależnionej. Jak na ironię, stosowanie sterydów może powodować "feminizację" u mężczyzn uzależnionych, w tym:

 • Zmniejszona liczba plemników
 • Impotencja
 • Rozwój piersi
 • Obkurczanie się jąder
 • Trudności lub ból przy oddawaniu moczu

Dla kobiet uzależnionych, skutki sterydów są odwrotne, powodując "maskulinizacji" kobiety. Objawy te obejmują:

 • Wzrost włosów na twarzy
 • Pogłębiony głos
 • Zmniejszenie piersi
 • Zmiany cyklu menstruacyjnego

Oprócz efektów specyficznych dla płci, zażywanie sterydów ma negatywny wpływ na organizm uzależnionego, ponieważ może powodować następujące skutki:

 • Uszkodzenie wątroby
 • Przedwczesne ataki serca i udary
 • Podwyższony poziom cholesterolu
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Osłabione ścięgna

Problemy zdrowotne spowodowane przez nadużywanie sterydów anabolicznych może ostatecznie doprowadzić do śmierci. Ponadto, skutki psychologiczne stosowania sterydów może powodować wszystko, od depresji i skrajnej drażliwości do uczuć niezwyciężoności i jawnej agresji lub "roid rage". Ważne jest, aby monitorować uzależnionych od sterydów, jeśli są one prezentowane z objawami depresji, ponieważ samobójstwo jest powszechne wśród osób uzależnionych od sterydów. Jeśli dana osoba próbuje rzucić używania sterydów gwałtownie, objawy odstawienia może ustawić w. Doświadczanie objawów odstawienia po zaprzestaniu nadużywania AAS może być bardzo niepokojące dla osoby uzależnionej. Niektóre objawy odstawienia mogą obejmować:

 • Wahania nastroju
 • Zmęczenie
 • Utrata apetytu
 • Zachcianki sterydów
 • Depresja

Uzależnieni od sterydów tracą masę mięśniową po zaprzestaniu używania sterydów, co może spowodować, że zaczną używać ich ponownie. Konieczne jest, aby szukać leczenia uzależnienia od sterydów, ponieważ może to być najlepszy sposób, aby osiągnąć długotrwałą abstynencję i zapobiec niekorzystnym skutkom z coraz gorzej.

Leczenie

Poszukiwanie leczenia dla uzależnienia od sterydów jest pierwszym krokiem do odzyskania. Poprzez terapię indywidualną, grupową i rodzinną, uzależniony od AAS będzie w stanie nauczyć się umiejętności radzenia sobie, które mogą pomóc mu lub jej walczyć z popędami do korzystania, jak również rozwiązać podstawowe problemy, które mogą przyczynić się do sterydów w pierwszej kolejności. Przy wsparciu dedykowanego personelu w ośrodku odwykowym, uzależnienie od sterydów może być złamane i pomóc uzależnionym odzyskać swoje życie.

Czym są wspomagacze...

Leczenie uzależnień od narkotyków jest długa, ciężka droga. Kiedy znajdujemy...

Kto bierze dopalacze?

Problem dopalaczy u młodych jest coraz częściej słyszany. Możemy się...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl