Jak zapobiegać uzależnieniu od narkotyków

Zdajesz sobie sprawę, że nie możesz używać narkotyków i alkoholu tak jak inni i że możesz potrzebować leczenia i stałego wsparcia, aby zapobiec nawrotom. Czy można całkowicie zapobiec uzależnieniu od narkotyków? Wszystko jest możliwe, ale jeśli jesteś genetycznie predysponowany do uzależnienia, masz większe szanse na jego rozwój. Oznacza to, że jeśli uzależnienie od narkotyków lub alkoholu występuje w Twojej rodzinie, to Ty również możesz być zagrożony.

Społeczeństwo może próbować zapobiegać uzależnieniu od narkotyków poprzez edukację. Jeśli jednak już zmagasz się z nadużywaniem substancji, możesz potrzebować leczenia, aby zapobiec dalszemu używaniu i konsekwencjom. Jeśli patrzysz na tę stronę, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy masz problem z substancjami, czy nie. W takim przypadku, możesz potrzebować leczenia uzależnienia od substancji, a nie próbować odwrócić kulę śnieżną uzależnienia.

Kroki w celu zapobiegania uzależnieniu od narkotyków

Najlepszym narzędziem przeciwko rozwojowi uzależnienia jest unikanie używania narkotyków lub alkoholu w pierwszej kolejności. Ale to łatwiej powiedzieć niż zrobić. Wiele osób zaczyna używać już w wieku 13 lat i są zbyt młodzi, aby zdać sobie sprawę ze szkodliwego wpływu, jaki uzależnienie będzie miało na ich życie. Jeśli masz szczęście, że wcześnie rozpoznałeś wzór uzależnienia, wykonaj poniższe kroki, aby zapobiec uzależnieniu od narkotyków.

1. Zrozum, dlaczego ludzie używają narkotyków i alkoholu

  • Używanie uzależniających narkotyków (nielegalnych lub przepisanych na receptę) w celach rekreacyjnych.
  • Nadużywanie uzależniających leków na receptę.
  • Dążenie do odurzenia za każdym razem, kiedy używasz.
  • Samoleczenie
  • Genetyka i historia rodziny

2. Zrozumienie różnicy między nadużywaniem narkotyków a uzależnieniem od nich

Nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz uzależnienie od alkoholu i narkotyków są definiowane w różny sposób. Osoba, która używa alkoholu lub narkotyków w dużych ilościach, a następnie może nagle przestać, jest uważana za nadużywającą alkoholu lub narkotyków. Ale uzależnienie występuje, gdy organizm wymaga alkoholu lub narkotyków, aby zatrzymać objawy odstawienia. Granica między nadużywaniem a uzależnieniem nie jest solidnie określona, ponieważ dana osoba może nadużywać alkoholu i narkotyków i doświadczać negatywnych skutków uzależnienia.

3. Unikaj pokus i presji rówieśników

Być może słyszałeś powiedzenie: "Jesteś tak dobry, jak dobre jest towarzystwo, w którym żyjesz" i w rzeczywistości to stwierdzenie jest prawdziwe. Jeśli masz przyjaciół lub członków rodziny, którzy wywierają na Ciebie presję, byś sięgnął po alkohol lub narkotyki, unikaj ich. Znajdź nowych przyjaciół, którzy praktykują zdrowsze nawyki, którzy dobrze radzą sobie w szkole, są zmotywowani w pracy i mają swoje cele.
Wyznacz sobie cele i marzenia. Pamiętaj, że używanie alkoholu lub narkotyków może szybko przerodzić się w uzależnienie; nikt nie planuje zostać narkomanem lub alkoholikiem. Podczas aktywnego uzależnienia, jedynym możliwym celem jest zdobycie narkotyków lub alkoholu, aby zasilić uzależnienie. Niezależnie od tego, czy jest to nadużywanie czy uzależnienie od narkotyków lub alkoholu, oba wymagają profesjonalnego leczenia uzależnień.

4. Znajdź wsparcie, którego potrzebujesz

Osoby zmagające się z problemami emocjonalnymi są bardziej narażone na ryzyko rozwoju uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Pracuj nad rozwojem umiejętności radzenia sobie z problemami. Jeśli masz wydarzenia lub doświadczenia z przeszłości, które wpływają na twoje uczucia, znajdź wiarygodne i zdrowe źródło wsparcia. Jeśli cierpisz na depresję, lęki, paranoję lub masz inne problemy ze zdrowiem psychicznym, poradnictwo lub terapia oraz wspólnoty społeczne, takie jak organizacje religijne lub duchowe, mogą pomóc Ci przepracować negatywne emocje i zachowania w zdrowy, wspierający życie sposób. Pamiętaj, że alkohol i narkotyki w połączeniu z zaburzeniami zdrowia psychicznego tylko pogarszają problem zdrowia psychicznego. Nie próbuj samodzielnie leczyć swoich uczuć lub dyskomfortu fizycznego.

5. Praktykuj zdrowsze nawyki życiowe

Ćwiczenia, dobre odżywianie i medytacja to doskonałe sposoby na uniknięcie używania narkotyków lub alkoholu. Dość często rezultaty, jakie odczuwasz prowadząc zdrowszy tryb życia, pomagają ci oprzeć się pokusie sięgnięcia po narkotyki lub alkohol, aby uciec. Zdrowe ciało pomaga w radzeniu sobie z codziennym stresem. Jeśli ćwiczyłeś zdrowy tryb życia i zarządzanie stresem, łatwiej poradzisz sobie z traumą.

Leczenie po spożyciu...

Osoby, które mają lekkie zatrucie po dopalaczach najczęściej nie trafiają do...

Dopalacze

Oczywiście to wielki mit, że dopalacze są bezpieczne i nie prowadzą do...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl