Rodzaje dopalaczy

Jako tak zwane dopalacze trzeba określić substancje o charakterze psychoaktywnym, które nie są na liście zakazanych substancji w ustawie o narkomani. Dopalacze powodują jednak uczucie podobne do tego jakie pojawia się po spożyciu narkotyków. Problem z kontrolowaniem rynku dopalaczy pojawia się niestety na całym świecie, w Polsce w UE oraz za Oceanem w USA. Jednym z takich problemów będzie ciągle zmieniający się skład chemiczny tych środków, dzięki czemu omijają one ustawę. Jeśli jakiś element zostaje wyłączony z obrotu szybko znajduje się coś zastępczego i działanie jest takie samo a nie ma zakazania stosowania takiego środka. W wielu krajach dąży się jednak do tego, by rozszerzać zakres nielegalnych substancji, by w ten sposób obrót takimi środkami stał się niemożliwy.

jakie są dopalacze na rynku

Kolejnym problemem, z którym musimy się zmagać będzie również to, że w naszym kraju produkty nie do spożycia nie podlegają kontroli Inspekcji Farmaceutycznej. A właśnie sprzedawcy dopalaczy oferują je jako produkt kolekcjonerski nie do spożycia. Dodatkowo na opakowaniach nie mamy również pełnej listy użytych do produkcji elementów. Badania mówią, że jest już kilkanaście tysięcy różnych psychoaktywnych substancji, które mogą się tam pojawiać. Przy swoim działaniu dopalacze będą wywoływać podobne efekty jak narkotyki. Obecnie mówi się o trzech podstawowych grupach produktów:

1. Susze - są pochodzenia roślinnego i mają podobne działanie jak marihuana oraz opium. Zażywane są przez spalanie w specjalnie przygotowanych do tego fajkach bądź też w ramach skrętów. Jeśli chodzi o skład może tam być eugenol, THC jak w marihuanie czy dodatkowo wanilina oraz kofeina

2. Party pills - to forma tabletek bądź proszku chemicznego, który składa się ze środków o charakterze halucnogennym oraz stymulującym. Mają one działać pobudzająco i prowadzić do tego, że osoba będzie miała więcej energii

3. Środki syntetyczne w formie pigułek bądź znaczków do lizania. Tutaj najczęściej użyta zostaje wyłącznie jedna substancja psychoaktywna.

Skutki uboczne dopalaczy

Jeszcze nie tak dawno mieliśmy dostępne na rynku tak zwane dopalacze, które...

Dopalacze

Oczywiście to wielki mit, że dopalacze są bezpieczne i nie prowadzą do...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl