Jak przeprowadzić interwencję u alkoholika?

Martwisz się non stop. W rzeczywistości martwisz się już od bardzo dawna. Martwisz się tak bardzo, że trudno ci się skupić na czymkolwiek innym.

Ktoś, kogo kochasz, zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, a ty jesteś przerażony, że ten problem będzie miał poważne konsekwencje. Masz też dość przyzwalania na to zachowanie lub udawania, że Cię ono nie dotyczy.

Być może do tej pory widziałeś interwencję tylko w telewizji. Zastanawiasz się, czy one działają? Czy są wartościowe? I jak przeprowadzić taką interwencję, jeśli zdecydujesz, że nadszedł właściwy czas? Zajmijmy się tym, co każda ukochana osoba powinna wiedzieć.

Co to jest interwencja?

Interwencja to zorganizowane, ustrukturalizowane działanie podejmowane przez bliskich. Interwencje powinny być zaplanowane i przygotowane z wyprzedzeniem. Podczas interwencji wobec alkoholika każdy członek rodziny lub przyjaciel opisuje, w jaki sposób picie wpłynęło na niego. Uczestnicy mają także możliwość wyrażenia swoich uczuć i ustalenia granic na przyszłość.

Rodziny, a nawet samotni bliscy mogą samodzielnie przeprowadzać interwencje. Wiele osób decyduje się jednak na wynajęcie profesjonalnego interwenta, który ułatwi im przeprowadzenie interwencji.

Podejście do interwencji zależy od systemu rodzinnego. Jednak nadrzędnym celem interwencji jest przekonanie danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego.

Kiedy jest właściwy czas na interwencję?

Nie ma idealnego czasu. Niestety wielu bliskich uważa, że muszą czekać, aż dana osoba sięgnie dna, aby szukać pomocy. Ten mit jest daleki od prawdy.

Skała dna może wyglądać inaczej dla każdego. Podobnie, wiele osób korzysta z leczenia, nie osiągając przysłowiowego dna. Nie chcesz czekać, aż będzie za późno. Nieśmiałe osoby ryzykują, że w międzyczasie coś strasznego stanie się z ich bliską osobą.

Możesz nie mieć pewności co do powagi problemu bliskiej osoby. To jest normalne. Wielu alkoholików staje się utalentowanych w ukrywaniu, bagatelizowaniu i wręcz kłamaniu na temat swojego picia. Z powodu wstydu i strachu przed "zdemaskowaniem" często próbują udawać, że ich problem nie istnieje.

Istnieje jednak kilka znaków ostrzegawczych, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie powagi problemu:

 • Zwiększona tolerancja na alkohol (potrzeba wypicia większej ilości, aby osiągnąć uczucie upojenia)
 • Objawyodstawienia (chwiejność, drżenie, objawy podobne do przeziębienia lub grypy)
 • Złość i drażliwość w konfrontacji z piciem
 • Wycofywanie się z typowych zajęć, hobby i przyjaciół
 • Problemy z wykonywaniem pracy (spóźnianie się do pracy, otrzymywanie prac pisemnych)
 • Utrata lub przyrost wagi
 • Spadek dbałości o wygląd i higienę
 • Problemy z prawem (jazda pod wpływem alkoholu, publiczne odurzanie się, przemoc w rodzinie)
 • Częste żarty o tym, że jest się alkoholikiem
 • Częste i silne wahania nastroju
 • Kradzieże pieniędzy od przyjaciół/rodziny lub kradzieże w sklepach
 • Problemy z pamięcią i zaciemnienia
 • Ustalanie (i łamanie) zasad dotyczących picia (np. dziś wieczorem wypiję tylko jedno piwo)
 • Brak koncentracji i skupienia

Każdy z tych objawów może wskazywać na alkoholizm. Jak w przypadku wszystkich uzależnień, stopień nasilenia alkoholizmu jest zróżnicowany. Z czasem picie staje się coraz bardziej postępujące.

Mężczyzna obejmuje swoją żonę alkoholiczkę po zainscenizowanej interwencjiPo rozpoznaniu problemu warto zacząć zastanawiać się nad kolejnymi krokami, które należy podjąć. Być może będziesz chciał skonsultować się z terapeutą lub wziąć udział w grupie wsparcia, takiej jak Al-Anon, aby zwiększyć swoje zrozumienie uzależnienia. Możesz również zacząć kontaktować się z potencjalnymi ośrodkami leczenia, aby dowiedzieć się więcej o tym, co oferują ich programy.

Określanie uczestników interwencji

Interwencje są najsilniejsze, gdy alkoholik jest otoczony przez ludzi, których kocha. Oznacza to, że chcesz mieć najbliższe osoby zaangażowane w ten proces. Ludzie ci są też zazwyczaj najbardziej winni temu, że umożliwiają zachowanie alkoholika.

Weź pod uwagę następujące osoby do interwencji:

 • najbliższa rodzina (rodzice, dzieci, współmałżonek)
 • dalsza rodzina (dziadkowie, rodzeństwo, ciotki/ wujkowie)
 • bliscy przyjaciele
 • Mentorzy lub doradcy
 • Pracodawcy, nauczyciele, trenerzy

Członkowie muszą być gotowi do szczerego wyrażenia swoich uczuć. Nie każdy będzie w stanie to zrobić. Osoby te, choć ważne w procesie interwencji, nie powinny brać w niej udziału.

W przypadku współpracy z profesjonalnym interwentem, osoba ta będzie ułatwiać komunikację między stronami. Będzie też współpracować z członkami grupy, którzy mogą być oporni lub sceptycznie nastawieni do procesu.

Ćwiczenia, inscenizacje i próby

Ważne jest, aby każdy uczestnik interwencji posiadał podstawową wiedzę na temat alkoholizmu. Wiedza ta pomoże ludziom określić ich potrzeby - przy jednoczesnym zachowaniu wrażliwości i współczucia wobec delikatnej natury uzależnienia.

Wszyscy członkowie interwencji muszą wcześniej przygotować to, co zamierzają powiedzieć. Wiele osób decyduje się na zapisanie swoich myśli. Ta metoda pozwala im czytać z papieru bezpośrednio - a nie ryzykować coraz mieszać się z emocjami, gdy osoba jest w pokoju.

Członkowie będą używać zdań typu "ja", opisując swoje uczucia. Oświadczenia będą brzmiały następująco: " Martwię się, kiedy wracasz do domu po wypiciu alkoholu w barze " lub " Czułem się sfrustrowany, kiedy otrzymałeś swoje drugie DUI". Wypowiedzi typu "ja" pokazują, że masz prawo własności do swoich uczuć. Posiadając swoją perspektywę, usuwasz winę w kierunku drugiej osoby.

Osoby te będą również opowiadać o konkretnych doświadczeniach związanych z alkoholem, które wpłynęły na ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. Te przykłady muszą być rzeczowe i obiektywne; to nie jest czas, aby winić lub zawstydzić osobę za to, co zrobili.

Członkowie będą również podkreślać swoją miłość do danej osoby. Będą opisywać, dlaczego zależy im na tej osobie. Wreszcie, członkowie będą również wyrazić, dlaczego wierzą, że leczenie jest korzystne. Podzielą się też swoimi ograniczeniami, gdyby osoba odmówiła leczenia.

Osoby zajmujące się profesjonalną interwencją mogą przećwiczyć dzielenie się swoimi myślami (lub czytanie listów) na głos. Mogą też dostarczyć sformatowany przewodnik, który należy stosować, kiedy przyjdzie kolej na wypowiedź.

Znalezienie odpowiedniego leczenia

Przed rozpoczęciem interwencji trzeba będzie znaleźć placówkę ter apeutyczną. Proste wyszukiwanie w Google pokaże ci tysiące ośrodków, a poszukiwania mogą stać się szybko przytłaczające.

Upewnij się, że przy zawężaniu opcji weźmiesz pod uwagę następujące czynniki:

 • Czy placówka oferuje wiele poziomów opieki (detoks, pobyt w ośrodku, intensywne leczenie ambulatoryjne)?
 • Czy ośrodek oferuje program rodzinny lub dodatkowe wsparcie dla rodziny?
 • Jak wygląda kwestia płatności? Czy możesz skorzystać z ubezpieczenia, aby zapłacić za leczenie?
 • Czy ośrodek oferuje leczenie osób z podwójną diagnozą?
 • Czy istnieje stały dostęp i ocena zapewniona przez lekarza?
 • Czy terapia indywidualna jest częścią programu?
 • Czy ośrodek może zapewnić wsparcie w kwestiach prawnych, związanych z zatrudnieniem lub mieszkaniem?
 • Czy oferowane są specjalne programy dla konkretnych potrzeb (np. LGBTQ, trauma, leczenie bólu)?

Lokalizacja może być również istotną zmienną przy wyborze leczenia. Powyższe czynniki są jednak znacznie ważniejsze niż sama okolica. W rzeczywistości, wiele osób korzysta z poszukiwania leczenia z dala od ich rodzinnego miasta. Odległość odsuwa ich od zewnętrznych czynników rozpraszających, co pozwala im skupić się na potrzebach związanych z powrotem do zdrowia.

Co jeśli dana osoba odmawia leczenia?

Interwencje nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Uzależnienie jest złożoną chorobą i wiele osób nie chce konfrontować się ze swoim problemem z piciem.

Bardzo ważne jest, aby bliscy mieli przygotowany kompleksowy plan na wypadek, gdyby dana osoba odmówiła leczenia. Często oznacza to posiadanie kilku argumentów na wypadek, gdyby dana osoba próbowała się usprawiedliwiać. Na przykład, jeśli martwi się o to, kto zajmie się ich dziećmi, możesz powiedzieć, że masz już przygotowane rozwiązania dotyczące opieki nad nimi. Jeśli ona martwi się, że leczenie jest zbyt daleko, można podzielić się, że dokładnie zbadałeś obiekt i ta opcja jest najlepsza dla jej potrzeb.

Niektóre osoby nadal będą odmawiały szukania pomocy. Dlatego właśnie tak ważne jest ustalenie granic.

Uzależnienie dotyka całą rodzinę, a każdy z jej członków odgrywa rolę w błędnym kole. Twoim zadaniem jest rozpoznanie swoich zachowań umożliwiających - i twoim zadaniem jest również zobowiązanie się do natychmiastowego zaprzestania tych zachowań.

Ułatwianie może przybierać różne formy, ale może obejmować:

 • Udzielanie wsparcia finansowego
 • Oferowanie kaucji lub pomocy prawnej
 • Zajmowanie się zadaniami, które w przeciwnym razie nie zostałyby wykonane
 • Kłamanie lub wymyślanie wymówek na temat picia
 • Ukrywanie picia (wyrzucanie butelek, przychodzenie na chorobowe w imieniu danej osoby)
 • Pozwalanie tej osobie na krytykowanie, obrażanie lub krzywdzenie ciebie w inny sposób

Nie możesz kontrolować uzależnienia lub powrotu do zdrowia twojej bliskiej osoby. Możesz jednak zaoferować miłość i współczucie, a jednocześnie pozostać stanowczy w swoich granicach w tym trudnym okresie.

Znalezienie profesjonalnego interwencjonisty

Jeśli chcesz mieć osobę trzecią zaangażowany, należy zacząć od spojrzenia na Stowarzyszenie Specjalistów Interwencjonistów. To stowarzyszenie jest siecią profesjonalistów, którzy przestrzegają ścisłego kodeksu etycznego.

Idealnie, chcesz kogoś, kto ma duże doświadczenie w pracy z uzależnieniami. Zawsze pytaj o referencje i rodzaje interwencji wykonanych w przeszłości. Ponieważ będziesz miał ciągłą komunikację z tą osobą, powinieneś również czuć się komfortowo rozmawiając i otwierając się na nią. Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po interwencji? Czy będziesz mógł się zgłaszać tak często jak potrzebujesz?

Charakterystyka dopalaczy

Substancje o psychoaktywnym działaniu określane jako dopalacze można obecnie...

Kiedy twój partner jest...

Jeśli wiesz, że twój partner jest kimś, kto lubi wypić kilka drinków od czasu...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl