Kiedy twój partner jest alkoholikiem

Jeśli wiesz, że twój partner jest kimś, kto lubi wypić kilka drinków od czasu do czasu, nawet w twoim towarzystwie, może być trudno stawić czoła temu, że może istnieć ukryty problem.

Ustalenie, czy ukochana osoba przekroczyła granicę i zaczęła nadużywać alkoholu, może być największym wyzwaniem w związku - ale jest to również konieczna walka. Czytaj dalej, aby poznać znaki ostrzegawcze alkoholizmu i dowiedzieć się, jak radzić sobie ze związkiem z alkoholikiem:

Rozpoznawanie sygnałów ostrzegawczych

Istnieje kilka znaków, na które powinnaś uważać, jeśli podejrzewasz, że twój partner jest alkoholikiem. Healthline wymienia te objawy, które obejmują silne pragnienie picia, niemożność zaprzestania picia, wysoką tolerancję na alkohol, kłamstwa na temat picia i próby picia bez wiedzy innych. Infografika tutaj na Recovery Connection daje bardziej dogłębne spojrzenie na alkoholizm w związkach poprzez wyszczególnienie konkretnych pytań, które należy sobie zadać. Na przykład, czy twój związek cierpi z powodu nawyków picia twojego partnera? Czy twój partner może odejść od niedokończonego drinka? Czy on lub ona często traci przytomność po wypiciu alkoholu? To wszystko są kluczowe kwestie, które powinnaś rozważyć, myśląc o swoim związku.

Gdy partner nie ma dostępu do alkoholu, można zaobserwować objawy fizyczne, takie jak mdłości i drżenie. Dodatkowo, alkoholizm może mieć fatalne skutki dla czyjegoś stanu psychicznego. Jeśli Twój partner zaczyna odczuwać lęki lub depresję, najprawdopodobniej są one związane z jego nawykami alkoholowymi. W rzeczywistości Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ujawnia, że istnieje bezpośredni związek między alkoholizmem a depresją, przy czym obecność jednego zaburzenia zwiększa ryzyko wystąpienia drugiego. Jest to zła wiadomość dla 18 milionów Amerykanów, którzy nadużywają alkoholu lub są chronicznymi alkoholikami, ponieważ stan psychiczny może w znacznym stopniu wpływać na jakość ich życia i sposób funkcjonowania zarówno w domu, jak i w pracy. Maryville University podkreślić nowe odkryte połączenia między zdrowiem psychicznym i zdolność do realizacji celów w miejscu pracy, pokazując, jak zły stan umysłu może mieć wpływ na indywidualną karierę. Pokrywa się to z tendencją alkoholika do zaniedbywania obowiązków na rzecz picia. Słabe wyniki w pracy i zachowania autodestrukcyjne to główne objawy tego zjawiska.

Rzeczy, o których należy sobie przypominać

Kiedy już rozpoznasz te objawy, ważne jest, abyś wraz z partnerem poszukał pomocy u specjalisty. Poruszając się po krętej drodze do wyzdrowienia, przygotuj się na to, że mogą pojawić się nowe problemy. Oto kilka ważnych rzeczy, o których warto pamiętać w tym okresie w waszym związku:

Bądź stanowczy w swoich granicach

Spodziewaj się, że alkoholik będzie składał wiele obietnic dotyczących swojego postępowania i oczekuj, że twój partner złamie kilka z tych obietnic w trakcie procesu zdrowienia. Choć może być kuszące, aby poddać się ich wielokrotnym przeprosinom i obietnicom, że już nigdy nie będą pić za dużo, stanowcze stawianie granic pomoże zarówno tobie, jak i twojemu partnerowi na dłuższą metę. Czy to nie pozwalając im być przy tobie, gdy są pijani, czy też wyrzucając ich z domu, jeśli zagrażają tobie lub komuś innemu - wyznacz granicę i szanuj ją.

Nie daj się namówić na kłótnię

Alkoholicy potrafią wymyślać nielogiczne wymówki na temat swojego znęcania się. Kiedy twój partner widzi, że aktywnie namawiasz go do zmiany, może to spowodować, że ujawni się jego kłótliwa i manipulacyjna strona. Nie daj się oszukać i nie kłóć się z nim w tym stanie, ponieważ doprowadzi to jedynie do frustracji i złości. Zamiast tego, zdecyduj się odejść i całkowicie wyłączyć je, gdy próbują przynęcić cię do tych walk. Co najważniejsze, naucz się dostrzegać fizyczne i emocjonalne nadużycia i natychmiast wezwij pomoc, gdy one wystąpią.

Nie możesz naprawić swojego partnera

Często zdarza się, że partner nie będący alkoholikiem czuje się winny lub odpowiedzialny za działania alkoholika. W końcu musisz robić coś złego, jeśli jego stan nie poprawia się lub pogarsza. Kiedy złapiesz się na tym, że myślisz w ten sposób, postaraj się otrząsnąć z poczucia winy. Pamiętaj, że to nie twoja wina, że twój partner pije i zachowuje się tak, jak się zachowuje. Alkoholicy będą pić bez względu na to, co zrobią lub powiedzą osoby z ich otoczenia i to nie do ciebie należy powstrzymanie lub kontrolowanie tych działań.

Unikaj podżegania do picia

Chociaż nie możesz naprawić problemu nadużywania alkoholu przez partnera, kluczową częścią jego zdrowienia jest odmowa bycia osobą wspierającą. Nie należy mylić umożliwiania z miłością lub troską. Na przykład odwiezienie partnera do domu i położenie go do łóżka po kolejnej nocy ciężkiego picia nie pozwala mu stawić czoła konsekwencjom swoich czynów. Unikaj przekształcania się w podżegacza, pozwalając swojemu partnerowi odczuwać cały ból, jaki przynosi jego alkoholizm, w przeciwieństwie do przyjmowania całego bólu na siebie z wypaczonej wersji miłości.

Podsumowując, bycie w związku z partnerem-alkoholikiem jest wyjątkowym doświadczeniem, które może pozostawić obie strony psychicznie i fizycznie uszkodzone. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, często możesz mieć wrażenie, że nie ma ucieczki ani końca znęcania się - przypomnij sobie, że jest zupełnie inaczej. Nie masz obowiązku pozostawania z partnerem-alkoholikiem ani naprawiania go, a stawianie na pierwszym miejscu siebie, swoich dzieci i bliskich jest jak najbardziej w porządku. Szukając wsparcia u rodziny, przyjaciół i profesjonalistów, możesz skutecznie zerwać z relacją z alkoholikiem. Kiedy rozpocznie się bolesne zdrowienie, pamiętaj, że najtrudniejsze już za tobą, a prawdziwe uzdrowienie może się wreszcie rozpocząć.

Nowa forma leczenia...

Nałóg jest wyborem to publikacja, którą przygotował Jeffrey Schaler i w której...

Skąd w Polsce dopalacze?

Na początku XXI wieku w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze mieszanki ziół i...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl