Skąd w Polsce dopalacze?

dopalacze w PolsceNa początku XXI wieku w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze mieszanki ziół i leków, które wywoływały skutki uboczne. Pierwsze dopalacze w takiej formie jaką znamy pojawiły się w sieci już w 2006 roku. Rok później pojawiły się marki Dopalacze.pl orz Konfekcjoner, które rozpoczęły sprzedaż takich produktów całkowicie legalnie. W tej chwili od pięciu lat ich sprzedaż jest już nielegalna w zwykłych punktach sprzedaży, jednak nadal można je kupić w sieci jako produkt kolekcjonerski. Dlaczego nie były zakazane? Problem z dopalaczami jest taki, że nie ma w nich składników, które są uznane za odurzające czy toksyczne i z tego powodu zakazane. Tak naprawdę dopalacze są efektem nieograniczonej syntezy chemicznej, w ramach której można przygotować praktycznie wszystko i modyfikować substancje tak, że można zawsze zastąpić te, które wpisane będą na listę zakazanych. Najczęściej cały proces wpisania na listę zakazanych produktów trwa tak długo, że w tym czasie pojawia się już coś zastępczego. Taka sytuacja już miała miejsce, gdy poprawiano ustawę o narkomanii. Zanim się to udało dla wszystkich używanych środków udało się stworzyć już produkty zastępcze.

Tak naprawdę firmy, które sprzedają dopalacze wykorzystują luki jakie istnieją w prawie i na rynku i dzięki temu swobodnie wprowadzają do sprzedaży kolejne produkty. Dodatkowo na etykietach dodają informacje o tym, że trzeba się udać do lekarza, produkt nie nadaje się do spożycia. To formy, dzięki którym producent chroni siebie i potrafi skutecznie obejść obowiązujące prawo. Nie rejestruje produktów jako spożywcze, zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że nie są bezpieczne.

produkty kolekcjonerskieDlaczego nie są bezpieczne? Każdy produkt spożywczy nim będzie wprowadzony do sprzedaży musi przechodzić próby w laboratorium. Niekiedy prowadzi się dodatkowe testy na zwierzętach i badania kliniczne na ludziach. Chodzi o to, by sprawdzić czy taka konkretna substancja będzie dla ludzi bezpieczna i nie doprowadzi do skutków ubocznych. Dopalacze nie przechodzą takich testów a powstają oczywiście z elementów, które nigdy nie były badane. Tak naprawdę testy odbywają się już na klientach. Badania pokazują, że w dopalaczach często znajdują się również elementy zanieczyszczone a nawet leki. Liczba przygotowywanych dopalaczy stale rośnie, a wśród nich znajdziemy masę wyodrębnionych składników. Niestety ten skład jest mocno skomplikowany i w ogóle w razie zatrucia trudno jest odkryć co spowodowało taki efekt i dlatego trudno sobie z takim zatruciem skutecznie poradzić.

Rodzaje dopalaczy

Jako tak zwane dopalacze trzeba określić substancje o charakterze psychoaktywnym...

Dopalacze jak trujące...

Pośród dopalaczy najbardziej niebezpieczne będą takie, gdzie znajdują się...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl