Skąd w Polsce dopalacze?

dopalacze w PolsceNa początku XXI wieku w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze mieszanki ziół i leków, które wywoływały skutki uboczne. Pierwsze dopalacze w takiej formie jaką znamy pojawiły się w sieci już w 2006 roku. Rok później pojawiły się marki Dopalacze.pl orz Konfekcjoner, które rozpoczęły sprzedaż takich produktów całkowicie legalnie. W tej chwili od pięciu lat ich sprzedaż jest już nielegalna w zwykłych punktach sprzedaży, jednak nadal można je kupić w sieci jako produkt kolekcjonerski. Dlaczego nie były zakazane? Problem z dopalaczami jest taki, że nie ma w nich składników, które są uznane za odurzające czy toksyczne i z tego powodu zakazane. Tak naprawdę dopalacze są efektem nieograniczonej syntezy chemicznej, w ramach której można przygotować praktycznie wszystko i modyfikować substancje tak, że można zawsze zastąpić te, które wpisane będą na listę zakazanych. Najczęściej cały proces wpisania na listę zakazanych produktów trwa tak długo, że w tym czasie pojawia się już coś zastępczego. Taka sytuacja już miała miejsce, gdy poprawiano ustawę o narkomanii. Zanim się to udało dla wszystkich używanych środków udało się stworzyć już produkty zastępcze.

Tak naprawdę firmy, które sprzedają dopalacze wykorzystują luki jakie istnieją w prawie i na rynku i dzięki temu swobodnie wprowadzają do sprzedaży kolejne produkty. Dodatkowo na etykietach dodają informacje o tym, że trzeba się udać do lekarza, produkt nie nadaje się do spożycia. To formy, dzięki którym producent chroni siebie i potrafi skutecznie obejść obowiązujące prawo. Nie rejestruje produktów jako spożywcze, zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że nie są bezpieczne.

produkty kolekcjonerskieDlaczego nie są bezpieczne? Każdy produkt spożywczy nim będzie wprowadzony do sprzedaży musi przechodzić próby w laboratorium. Niekiedy prowadzi się dodatkowe testy na zwierzętach i badania kliniczne na ludziach. Chodzi o to, by sprawdzić czy taka konkretna substancja będzie dla ludzi bezpieczna i nie doprowadzi do skutków ubocznych. Dopalacze nie przechodzą takich testów a powstają oczywiście z elementów, które nigdy nie były badane. Tak naprawdę testy odbywają się już na klientach. Badania pokazują, że w dopalaczach często znajdują się również elementy zanieczyszczone a nawet leki. Liczba przygotowywanych dopalaczy stale rośnie, a wśród nich znajdziemy masę wyodrębnionych składników. Niestety ten skład jest mocno skomplikowany i w ogóle w razie zatrucia trudno jest odkryć co spowodowało taki efekt i dlatego trudno sobie z takim zatruciem skutecznie poradzić.

Leczenie po spożyciu...

Osoby, które mają lekkie zatrucie po dopalaczach najczęściej nie trafiają do...

Działanie dopalaczy

To jak działają dopalacze jest tak naprawdę trudne do określenia. Różne...

Kontakt: biuro@purpledot.pl

Zobacz także

Partner

Nie nie wiesz jak poradzić sobie z nałogiem? Skontaktuj się ze specjalistami z Ośrodka leczenia uzależnień w Koninkach. Twoje życie nie musi być podporządkowane dopalaczom!
www.jacekswist.pl